Rozszerzanie diety niemowlaka – owoce

owoce w diecie dziecka

Prawidłowe rozszerzanie diety niemowlęcej ma kluczowe znaczenie dla kształtowania prawidłowych nawyków żywieniowych. Owoce zawierają bardzo wiele cennych składników odżywczych, niezbędnych małemu dziecku do harmonijnego i zrównoważonego rozwoju, dlatego ich wprowadzania do codziennego menu powinno zacząć się już od ok. 4. miesiąca życia niemowlaka.

Owoce zawierają bardzo dobrze przyswajalne witaminy i błonnik, pomagający w prawidłowym funkcjonowaniu wrażliwego układu pokarmowego niemowlaka. Poza tym, są naturalnie słodkie, dlatego o wiele łatwiej przekonują do siebie maluchy niż – równie ważne – warzywa. Dlatego też, zgodnie z aktualnym schematem żywienia niemowląt, rozszerzanie diety malucha warto zacząć właśnie od warzywnych zupek, które należy wprowadzać stopniowo od ok. 4. miesiąca życia w przypadku dzieci karmionych butelką oraz od ok. 6. miesiąca życia w przypadku karmienia piersią. Jeśli bowiem dziecko najpierw pozna słodycz owoców, trudniej będzie mu zaakceptować mniej wyraziste brokuły czy marchewkę. Po około dwóch tygodniach od warzywnej rewolucji, do menu niemowlaka można dodać pierwszy posiłek owocowy.

Wprowadzanie owoców do codziennego jadłospisu zacząć należy od delikatnych przecierów. Konsystencja owocowych deserków w pierwszym okresie rozszerzania diety powinna być jednolita i aksamitna, aby stopniowo przyzwyczajać dziecko do posiłków innych, niż mleczne. Im dziecko starsze, konsystencja pokarmów powinna stawać się mniej płynna – grudki miękkich owoców mają za zadanie nauczyć malucha gryzienia i rozdrabniania jedzenia.

Przeczytaj także:

Dieta wegetariańska dla dzieci – zdrowa, czy nie?

Dieta wegetariańska budzi sporo kontrowersji jeśli chodzi o żywienie dorosłych, trudno się więc dziwić, że kiedy wspomina się o wykluczeniu mięsa z diety najmłodszych, większość z nas reaguje z rezerwą; pojawiają się opory i wątpliwości: ale jak to? Dziecko przecież potrzebuje mięsa! Okazuje się, że niekoniecznie.

Na początku należy wprowadzać posiłki owocowe o łagodnym smaku, np. jabłka, gruszki lub banany – mówi Katarzyna Barwińska z Holle Polska – brand manager producenta ekologicznej żywności dla niemowląt. Pierwszym owocem malucha jest zazwyczaj jabłko, ponieważ nie uczula, a poza tym jest podstawowym owocem naszej strefy klimatycznej. Poza jednoskładnikowymi owocowymi posiłkami warto wprowadzać urozmaicenia, ucząc malucha różnych smaków. Wybór owocowych posiłków dla najmłodszych jest ogromny, dlatego poza pierwszym jabłkiem należy wprowadzać kolejno inne owoce oraz ich mieszanki. Najważniejsze jednak, aby wybierając posiłki dla niemowląt, nie tylko zresztą te owocowe, dokładnie sprawdzać pochodzenie zarówno produktu, jak i jego poszczególnych składników. Produkty dla dzieci muszą być całkowicie bezpieczne i najwyższej jakości, czego gwarancją jest np. certyfikat Demeter.

Nie ulega wątpliwości, że pokarmy wprowadzane do diety dziecka na samym początku, pomagają zbudować podstawę zdrowych nawyków żywieniowych. Rozszerzając dietę niemowlaka o owoce pamiętać należy przy tym, że choć są one potrzebne i wartościowe, nie można przesadzać z ich ilością. Nadmiar owocowych pyszności może zmniejszyć apetyt na inne wartościowe jedzenie, równie pożądane dla prawidłowego rozwoju malucha. Holle.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.