Bratek poprawi naszą cerę

Bratek poprawi naszą cerę

Pamiętasz małe, purpurowe kwiatki, które rosną na polach i łąkach? Potocznie nazywamy je bratkami a są to fiołki trójbarwne. Zwracamy na nie uwagę przez ich wygląd a nie wiemy, jak dobry mają wpływ na naszą cerę.

Viola tricolor to roślina kwitnąca w okresie letnim i wysuszana w warunkach naturalnych lub suszarni. Występuje w strefach podzwrotnikowych Europy oraz Azji. Często spotykane ziele w Polsce na każdym terenie. Został on wprowadzony do uprawy ze względu na konieczność jego pozyskiwania. Ziele fiołka trójbarwnego zawiera flawonoidy, antocyjany, fenolokwasy, karotenoidy, saponiny triterpenowe, cukry, garbniki, karoten, witaminę C i sole mineralne.

Bratek ma wiele zastosowań. Obniża ciśnienie krwi, zmniejsza ból mięśni i stawów i leczy schorzenia trądzikowe. Jego działanie zależy w dużej mierze od postaci w jakiej go używamy. Popularne są herbaty i napary z fiołka, które należy wypić. Roślina stosowana jest do leczenia skóry, zapalenia płuc od lat. Posiada ona działanie wykrztuśne, przeciwzapalne, przeciwreumatyczne oraz oczyszczające.

Domowe sposoby na użycie fiołka

Napar z fiołka trójbarwnego

1 łyżkę suszonego ziela zalać szklanką wrzącej wody. Odstawić pod przykryciem na 15 minut. Przecedzić. Pić po ½ szklanki 3 razy dziennie w nieżytach górnych dróg oddechowych, oraz w chorobach skórnych, jak wysypki, świąd, egzemy, liszaje. Napar można stosować zewnętrznie w lekkich łojotokowych schorzeniach skóry, a także w wyprysku młodzieńczym w postaci okładów i kąpieli.

Odwar z fiołka trójbarwnego

2 łyżki suszonego ziela zalać 2 szklankami wody letniej. Ogrzewać do wrzenia i gotować pod przykryciem 5 minut. Odstawić na 15 minut. Przecedzić. Pić 2–3 razy dziennie po 0,5–1 szklanki jako środek moczopędny i regulujący przemianę materii, a także w schorzeniach skórnych oraz pomocniczo w przeziębieniu, grypie i gorączce.
Zewnętrznie tak przygotowany odwar używany bywa do płukania gardła, okładów i kąpieli przy różnych wysypkach skórnych.

Suplementy diety z fiołkiem trójbarwnym

W postaci suplementu diety możesz go kupić jako Zinamax, ten specyfik działa głównie na trądzik – walcząc z nim od środka. Więcej na temat suplementu Zinamax z fiołkiem trójbarwnym:

Zinamax na trądzik.

Podsumowanie

Podsumowując, fiołek trójbarwny potrafi zdziałać cuda z naszym zdrowiem. Ma właściwości moczopędne dzięki czemu wydalamy z organizmu szkodliwe substancje. Bezpośrednio leczy trądzik, liszaje i różne przemiany skóry. Ciekawostką jest to, że roślina ułatwia odchudzanie oraz jest dodawana do sałatek jako element dekoracyjny. Jest takżę aktywnym składnikiem suplementów diety na trądzik takich jak Zinamax czy Visaxinum.


Przypisy

  1. Anna Guttman – Bratek czyli fiołek trójbarwny: właściwości i zastosowanie.
  2. Fiołek trójbarwny (Viola tricolor) – na podstawie książek “Zioła na odporność”, Mateusz Emanuel Senderski, 2018 i “Prawie wszystko ziołach i ziołolecznictwie”, Mateusz Emanuel Senderski, 2017.
  3. Encyklopedia ziół Labofarm – Fiołek trójbarwny.
  4. Wikipedia – Fiołek trójbarwny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.