Małe zmiany, wielki efekt – Jak Polacy zmieniają swoje nawyki żywieniowe?

Małe zmiany, wielki efekt – Jak Polacy zmieniają swoje nawyki żywieniowe?

W ciągu ostatniego roku aż 60% dorosłych Polaków podjęło próbę zmiany swoich nawyków związanych z dietą, aktywnością fizyczną czy redukcją wagi. Polacy są w swoich postanowieniach bardzo wytrwali – spośród respondentów, którzy podjęli wyzwanie w ciągu ostatnich 12 miesięcy, aż 90% wskazało, że udało im się całkowicie lub częściowo zrealizować założony cel.

Badanie „Choroby układu krążenia – świadomość i profilaktyka” przeprowadzone w lipcu 2019 r. pokazuje, że 66% kobiet i 53% mężczyzn w ciągu ostatniego roku podjęło próbę zmiany nawyków w kierunku zdrowego stylu życia, a aż ¼ ankietowanych osiągnęła założony cel. Co piąty respondent uważa natomiast, że prowadzi zdrowy styl życia i nie ma potrzeby jego zmiany.

Badanie: „Choroby układu krążenia – świadomość i profilaktyka”
Badanie: „Choroby układu krążenia – świadomość i profilaktyka”

Siedzący tryb życia, nieregularne posiłki czy jedzenie produktów wysoko przetworzonych to tylko niektóre spośród złych nawyków, mających negatywny wpływ na nasze zdrowie. Wystarczy jednak wprowadzić niewielkie zmiany w codziennych zwyczajach, np. zmodyfikować jadłospis lub zwiększyć aktywność fizyczną, by osiągnąć zaskakujące rezultaty.

Najważniejsze jest, aby zwracać uwagę na jakość tłuszczów, które na co dzień spożywamy. Należy minimalizować spożycie tłuszczów pochodzenia zwierzęcego oraz żywności fast food, w tym przemysłowych słodyczy, które mogą zawierać utwardzane tłuszcze roślinne i tłuszcze trans. Zamiast obfitej kolacji lepsze będzie danie warzywne i długi spacer na świeżym powietrzu – tłumaczy dietetyk Jadwiga Przybyłowska.

Dieta pomocna w leczeniu chorób układu krążenia

Okres jesienno-zimowy jest wyjątkowo ważny dla wzmocnienia naszej odporności i zdrowia. Jest to również idealny czas, by zmienić swoje nawyki żywieniowe, np. włączając do jadłospisu sezonowe warzywa i owoce oraz rezygnując z produktów wysoko przetworzonych. Pomocna jest także dieta bogata w błonnik oraz spożywanie produktów zawierających sterole roślinne, które znajdują się m.in. w margarynach funkcjonalnych. Aż 1/3 respondentów wskazała spożywanie margaryn z fitosterolami, jako działanie wpływające ochronnie w przebiegu chorób układu krążenia.

W zdrowej diecie ważna jest także regularność w spożywaniu posiłków. Jedzenie mniejszych porcji 5 razy w ciągu dnia może zapobiec nadmiernemu gromadzeniu się tkanki tłuszczowej. – Nadwaga, otyłość oraz brak ruchu sprzyjają gromadzeniu się nadmiaru tłuszczu i cholesterolu w organizmie, co przekłada się w praktyce na ryzyko rozwoju miażdżycy, nadciśnienia i cukrzycy typu drugiego – mówi dietetyk Jadwiga Przybyłowska.

Każdy z nas może zmienić swój styl życia

Bardzo cieszy fakt, że rośnie świadomość Polaków na temat wpływu stylu życia na zdrowie. Aż 85% dorosłych Polaków deklaruje, że ma świadomość tego, że styl życia, jaki prowadzą, wpływa na poziom cholesterolu we krwi. Coraz więcej osób regularnie wykonuje badania profilaktyczne oraz podejmuje wyzwanie zmiany nawyków. Dobrym przykładem dążenia do prowadzenia zdrowego stylu życia są finaliści Wyzwania Optimy: Pani Agnieszka, Pani Beata oraz Pan Tomasz. W ramach projektu zbadali poziom cholesterolu we krwi przed rozpoczęciem i po zakończeniu wyzwania, a pomiędzy badaniami – przy wsparciu lekarza i dietetyka – walczyli o zredukowanie poziomu cholesterolu. Dzięki zmianom w diecie, włączeniu do menu margaryny funkcjonalnej z fitosterolami oraz aktywności fizycznej osiągnęli spektakularne sukcesy!

To wyzwanie trwało kilka tygodni, nie było uciążliwe dla mnie. Podstawą jest chęć zmiany sposobu życia i podejścia do jedzenia – mówi Tomasz Kośmider, uczestnik akcji.

Jeżeli i Ty chcesz spróbować zmienić swoje złe nawyki, warto kierować się zasadami uczestników wyzwania. Przede wszystkim spożywali oni regularnie 5 posiłków dziennie, zrezygnowali z jedzenia słodyczy i fast foodów, używali margaryny funkcjonalnej, zawierającej sterole roślinne, a także zwiększyli swoją aktywność fizyczną. Jak tłumaczy inna uczestniczka Agnieszka Sobczyk: – Zmieniły się pewne rzeczy, które wprowadziłam w swoje życie. Lista zakupów – podstawa, słodycze zamieniły się w owoce, napoje gazowane w wodę. Nie jemy tak często czekolad, które są zastąpione owocami i warzywami.

Ważne jest, by wyznaczać sobie realne do wykonania postanowienia. Mniejszymi krokami również dojdziemy do celu, jednak drobne, a częstsze sukcesy dodatkowo nas zmotywują.


Przypisy

  1. Badanie SW Research na zlecenie Z.T. Kruszwica przeprowadzone w dniach 29-31.07.2019 r. na reprezentatywnej próbie 1630 dorosłych Polaków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.